Zaparcia w ciąży

Zaparcia są problemem występujących powszechnie w naszym społeczeństwie. Wydalanie stolca podczas zaparcia może nie tylko powodować trudności, ale także może wiązać się z bólem. Problem zaparć dotyka także kobiety w ciąży, zwłaszcza w późniejszym okresie stanu błogosławionego.

Szacuje się, że zaparcia w ciąży występują u co drugiej kobiety. Przyszłe matki skarżą się na zaparcia najczęściej w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Zmiany hormonalne

Kobieta z widoczną ciążą

W trzecim trymestrze ciąży kobiety często cierpią na zaparcia.

W okresie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Zmienia się także gospodarka hormonalna, która może powodować problemy z układem trawiennym i przyczyniać się do powstawania zaparć.

Wśród przyszłych matek odnotowuje się wzrost poziomu takich hormonów jak progesteron, sekretyna i glukagon. Hormony te wpływają na motorykę układu pokarmowego i ich nadmiar powoduje rozluźnienie mięśni jelit, co przekłada się na ich perystaltykę. W związku z czym masy kałowe wolniej przesuwają się do końcowego odcinka jelita grubego – odbytu.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

Powiększona macica

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem potęgującym powstawanie zaparć w ciąży jest powiększenie się macicy u kobiety. Powiększona macica spowalnia ruchy jelit, w związku z czym może dojść do zaparć i rzadszego oddawania stolca.

Zaparcia są tym bardziej uporczywe i bliższy jest okres porodu. Macica powiększa się i może mieć pojemność nawet 1000 razy większą niż normalnie. Powiększona macica uciska na organy wewnętrzne, w tym na jelita, powodując wolniejsze przemieszczanie się pokarmu w układzie trawiennym. Taki stan sprawia, że kobieta czuje dyskomfort, a także może mieć trudności z oddawaniem regularnego stolca.

Leczenie zaparć w ciąży

Leczenie zaparć przypadku kobiet ciężarnych zwykle jest takie samo, jak w przypadku innych osób cierpiących na zaparcia. Przede wszystkim ważna jest zbilansowana dieta, bogata w błonnik i ruch. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kobiety w ciąży mają ograniczone możliwości przyjmowania środków przeczyszczających ze względu na płód. Dlatego też należy unikać metod farmakologicznych w leczeniu zaparć u kobiet ciężarnych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 głos)