Zaparcia u osób starszych

Zaparcia to bardzo powszechna dolegliwość. Praktycznie każdy choć jednorazowo doświadczył zatwardzenia. Dolegliwość ta może występować zarówno u niemowlaków, dzieci, jak i u osób dorosłych i seniorów. W przypadku osób starszych zaparcia występują stosunkowo częściej – u osób powyżej 65 roku życia zaparcia występują często z różnych powodów.

Przyczyny zaparć u osób w podeszłym wieku

Mężczyzna po sześćdziesiątce.

Statystycznie ponad połowa osób po 60 roku życia cierpi na zaparcia.

Głównym powodem, dla którego zaparcia częściej występują u seniorów jest brak ruchu. Ruch sprzyja perystaltyce jelit, a jego brak wręcz przeciwnie – jelita stają się bardziej leniwe. Jest to jedna z przyczyn powstawania zaparć u osób starszych, gdyż w ich wieku aktywność fizyczna, spacery są znacznie rzadsze.

U osób starszych dochodzi do wydłużenia pasażu mas kałowych w końcowym odcinku jelita grubego.

Istnienie różnych chorób może powodować powstawanie zaparć jak cukrzyca czy depresja.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

Dodatkowo stosunkowo istotnym czynnikiem wywołującym zaparcia w przypadku osób starszych są zażywane leki. Często bez recepty, ale także te na receptę. Ze względu na schorzenia i choroby wieku starszego, osoby te często stosują leki wzmagające zaparcia. Takimi lekami mogą być leki przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne, leki na zgagę i nadkwaśność, preparaty z żelazem, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, opiaty, leki diuretyczne czy też leki stosowane w chorobie Parkinsona.

Profilaktyka i leczenie zaparć u seniorów

Z zaparciami u osób starszych należy radzić sobie jak w przypadku zwykłych zaparć. Czyli trzeba zwiększyć podać błonnika w diecie, więcej pić wody, soków owocowych i warzywnych. Jednak ze względu na wiek możliwe, że niektóre produkty bogate w błonnik nie są tolerowane przez organizm dlatego warto jeść bardziej tolerancyjne jak kompoty, tarte warzywa lekkostrawne i owoce.

O ile to możliwe warto też ruszać się w ciągu dnia. Kilkadziesiąt minut spaceru dziennie z pewnością pomoże w zwalczeniu zaparć u osób starszych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 2.3/5 (23 głosów)