Zaparcia u niemowląt

Problemy z nieregularnym i utrudnionym oddawaniem stolca mogą pojawić się w każdym wieku. Również najmłodsi (niemowlaki) mogą cierpieć na tego typu problemy. W przypadku niemowlaków rytm defekacji może być różny i prawidłowo może wynosić od 1 do 10 wypróżnień dziennie w przypadku karmienia piersią. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym częstotliwość wypróżnień jest mniejsza.

Jak rozpoznać zaparcia u najmłodszych?

Płaczący niemowlak

Zaparcia u najmłodszych można rozpoznać między innymi po płaczu.

W przypadku najmłodszych pociech rodzice mogą rozpoznać zaparcia po płaczu dziecka, niepokoju związanego z defekacją, widać, że wydalanie sprawia niemowlakowi trudność. Bobas często też traci przez to apetyt,  a także można wyczuć twardy brzuszek od wzdęć. Te wszystkie objawy mogą sugerować zaparcia u niemowląt.

W przypadku niemowlaków powyżej 6 miesiąca do zachowań i objawów świadczących o zaparciach można zaliczyć wstrzymywanie kupki, zbita konsystencja kału, a także sporadycznie krew w stolcu.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Zaparcia występujące u najmłodszych wynikają zwykle z błędów żywieniowych popełnianych przez mamę. W przypadku karmienia piersią nieodpowiednia dieta matki przekłada się na dietę dla dziecka, dlatego, gdy jest w niej mało błonnika to dziecko również mało go przyswaja. Mała ilość płynów także odbija się na diecie niemowlaka.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

W przypadku karmienia sztucznym mlekiem może dojść do zaparć u bobasa, gdy mleko jest nieodpowiednio przygotowane – zbyt dużo proszku i zbyt mało wody.

Leczenie zaparć u niemowląt

Gdy matka karmi piersią, a niemowlę ma zaparcia to należy zmienić dietę. Dietę tę musi zmienić matka – powinna jeść produkty z większą ilością błonnika, pić dużo płynów. Dzięki temu zaparcia u niemowląt powinny złagodnieć i ustąpić. Można także masować brzuszek pociechy w celu eliminowania zaparć.

U bobasów starszych poniżej roku życia można zastosować dietę w postaci przetworów owocowych, warzywnych. Należy też pamiętać o podaży płynów – niemowlaki powinny pić litr wody niegazowanej, herbatek, soków. Warto także zachęcać do ruchu małe pociechy, gdy nauczyły się już raczkować.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 3.7/5 (3 głosów)