Zaparcia u dzieci

Zaparcia mogą występować często u dzieci. Zwłaszcza w okresie od 2 do 4 lat. Nieleczone zaparcia u dzieci mogą się pogłębiać, a przy tym wpływać na rozwój dziecka, gdyż w takich wypadkach dziecko oprócz dolegliwości typowo związanymi z wydalaniem, nierzadko nie ma także apetytu. Wynika to z tego, że uczucie pełności sprawia, że dziecku nie chce się jeść.

Przyczyny zaparć u dzieci

Dziecko podczas wydalania

Nieleczone zaparcia u dzieci mogą wpływać na ich rozwój.

Główne przyczyny zatwardzenia u dzieci są dwie. Pierwsza to świadome powstrzymywanie wydalania przez dziecko. Z różnych powodów dziecko może nie chcieć wydalać kału. Może to być związane z nieprzyjemnym odczuciem podczas defekacji czy nawet bólem. Świadome powstrzymywanie oddawania kału prowadzi do zaparć nawykowych.

Druga przyczyna to nieodpowiednia dieta, dieta ubogoresztkowa. Dieta uboga w błonnik i małą podaż płynów również może wpłynąć na rozwój zaparć u dzieci.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci?

W przypadku zaparć nawykowych trzeba po prostu pilnować, aby dziecko codziennie wydalało stolec. Najlepiej ustalić stałą porę, w której wysyłamy dziecko do toalety w celu oddania kału. Nie należy w takich wypadkach poganiać dziecka. Trzeba dać mu czas na wypróżnienie. Nie należy także cały czas mówić o wydalaniu, aby dziecko nie nauczyło się wykorzystywać przymusu defekacji do przymuszania się do innych czynności.

Gdy zaparcia spowodowane są zdecydowanie nieodpowiednią dietą to trzeba zmienić dietę na właściwą – bogatą w błonnik. W diecie tej należy też pić dużo wody, soków, herbat. W przeciwnym wypadku samą podażą błonnika można pogłębić zaparcia. Należy też unikać takich produktów jak banany, produkty mączne, czekoladowe.

Warto także zadbać o ruch dla dziecka, który zwiększa perystaltykę jelit. Można także spróbować alternatywnej metody pobudzenia jelit poprzez masarze jelita grubego. Dziecko powinno położyć się na plecach. Następnie należy masować brzuch dziecka.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 4.2/5 (5 głosów)