Zaparcia po porodzie

Okres ciąży u kobiety często wiąże się z zaparciami. Wynika to z zaburzeń hormonalnych i powiększonej macicy. Jednakże również po porodzie może dochodzić do zaparć, które są wywołane przez te czynniki, ale nie tylko. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że kobieta przed lub w trakcie porodu opróżnia jelita, dlatego nieoddawanie stolca przez 2-4 dni po porodzie jest czymś normalnym.

Kobieta po porodzie w szpitalu z dzieckiem

Czasami zatwardzenie może występować u kobiet po porodzie z przyczyn psychologicznych.

Ponadto kobiety mogą mieć uczucie pełności w dolnej części ciała po porodzie, które nie sygnalizuje o zaparciach, tylko o obrzęku tkanek w rejonie ano-genitalnym.

Przyczyny zaparć po porodzie

Przyczyn zatwardzenia po porodzie może być stosunkowo wiele. Do głównych czynników wywołujących zaparcia w tym okresie można zaliczyć przykładowo:

  • zaburzenia hormonalne,
  • spowolnienie pracy układu pokarmowego podczas porodu,
  • spowolnienie pracy jelit, wynikające z podania środków znieczulających podczas porodu.

Ponadto po cesarskim cięciu jelito grube może być tymczasowo sparaliżowane i może dojść do niedrożności jelit.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

Należy także zauważyć, że przyczyny powstawania zaparć mogą mieć także naturę psychologiczną. Kobiety mogą czuć obawy i niepokój związany z wydalaniem – zwłaszcza, gdy podczas porodu doszło do rozdarcia lub nacięcia krocza. Wydalanie może wiązać się wówczas z bólem, dlatego też kobiety wstrzymują defekację co prowadzi do zaparć. Dodatkowo istnieje też lęk przez rozerwaniem szwów, co w praktyce jest jednak niemożliwe.

Zapobieganie zaparciom

Aby zaparcia po porodzie nie występowały należy starać się do nich nie dopuszczać. Po pierwsze ważny jest ruch. Kobieta nie powinna długo leżeć, bo to może tylko zwiększyć zaparcia.

Ponadto należy przyjmować dużo płynów, najlepiej wody lub soków. Rozmiękczą one stolec, dzięki czemu łatwiej będzie go wydalić.

Nie należy oczywiście ignorować parcia na stolec. Jeśli kobieta czuje, że czas iść do toalety to nie powinna z tym zwlekać. Aby łatwiej wydalić stolec, najlepiej usiąść w pozycji, w której kolana są możliwie wysoko – można postawić na czymś nogi (na podwyższeniu). Dzięki temu łatwiej jest się wypróżnić.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 3.0/5 (5 głosów)