Rodzaje zaparć

Zaparcia nie są dolegliwością jednakową. Ze względu na przyczyny powstawania zaparć można podzielić je na kilka rodzajów. Generalnie zaparcia można podzielić na dwie główne grupy: zaparcia atoniczne i spastyczne.

Zaparcia atoniczne

Przy zaparciach atonicznych mowa jest wówczas, gdy dochodzi do zwolnienia perystaltyki jelit (rozleniwienia jelit np. poprzez częste lewatywy, stosowanie środków przeczyszczających), zwiększonej wchłanialności wody ze stolca w jelicie grubym. Masy kałowe zagęszczają się, są suche.

Zaparcia te wynikają z zaniku aktywności jelit przez zbyt mały ruch fizyczny, niektórych chorób, odwodnienia. W przypadku zaparć atonicznych wskazana jest zwiększona podaż błonnika oraz płynów w celu rozruszania jelit i nawodnienia stolca.

Stresująca i nerwowa praca

Czasami zaparcia mogą być spowodowane czynnikami psychologicznymi – są to tzw. zaparcia stresowe.

Zaparcia spastyczne (kurczowe)

Zaparcia spastyczne w przeciwieństwie do zaparć atonicznych spowodowane są nadmiernych skurczem jelit wynikający z różnych przyczyn (np. ze stanów zapalnych).  Jelita zaciskają się wokół stwardniałych mas kałowych, uniemożliwiając w ten sposób wypróżnienie i osłabiając perystaltykę jelit.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

W przypadku zaparć spastycznych może dochodzić do naprzemiennych zaparć i biegunek. Przy zaparciach spastycznych należy ostrożnie dobierać do diety błonnik. Nie może to być błonnik podrażniający jelita (który jest wskazany w zaparciach atonicznych). Należy ograniczyć przyjmowanie błonnika nierozpuszczalnego.

Zaparcia nawykowe

Zaparcia nawykowe są rodzajem zaparć atonicznych. Wynikają z rozregulowania oddawania stolca przez wstrzymywanie go. Organizm uczy się nawyku oddawania stolca np. rano po przebudzeniu. W przypadku ignorowania odruchu na defekację przez dłuższy czas, może dojść do rozregulowania wydalania i w ten sposób może dojść do zaparć.

Zaparcia stresowe

Zaparcia stresowe są rodzajem zaparć, które wynikają z przyczyn psychologicznych. Występują u osób, które mają nerwowy i szybki tryb życia. Mogą też występować wyniku trudnych zdarzeń (np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy). Mogą także występować w przebiegu chorób o podłożu psychicznym np. depresje. Zaparcia stresowe należy zaliczyć do zaparć z grupy spastycznych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 4.2/5 (6 głosów)