Kamienie kałowe

Kamienie kałowe są powikłaniem występującym przy zaparciach. W praktyce jest to ciężka postać zaparć, w której masy kałowe w odbytnicy są bardzo odwodnione i konsystencją przypominają kamienie. Normalne ruchy perystaltyczne jelit zwykle nie wystarczają do wydalenia kamieni kałowych.

Objawy powstania kamieni kałowych

Stolec w muszli klozetowej

Kamienie kałowe są wysuszonymi i bardzo zbitymi masami kałowymi, które trudno jest wydalić.

Typowymi objawami są odczuwalne twarde masy w rejonie odbytnicy, uczucie pełności, brak parcia na stolec, czasami krwawienia z odbytu i wydzielina. Zdarzają się też bóle brzucha i nudności.

Przyczyny powstawania kamieni kałowych

Przyczyną powstawania kamieni kałowych są przewlekłe i długotrwałe zaparcia, wstrzymywanie stolca. Nieoddawanie stolca przez kilka lub kilkanaście dni może spowodować pojawienie się kamieni kałowych. Kamienie kałowe występują najczęściej u osób z długotrwałą dietą ubogą w błonnik i płyny, osób z małą aktywnością, długo leżących czy też chorych na niektóre choroby i stosujących niektóre leki, nadużywających środków przeczyszczających.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

Leczenie kamieni kałowych

W przypadku kamieni kałowych najczęściej stosuje się wlewy doodbytnicze, które mają na celu rozmiękczyć kamienie kałowe i ułatwić ich wydalenie. Jeśli to nie pomoże to należy ręcznie usunąć kamienie kałowe – zabieg dokonywany jest u proktologa. Po usunięciu kamieni kałowych należy zwiększyć podaż błonnika i płynów, aby zapobiec nawrotu kamieni. Możliwe jest też stosowanie środków rozmiękczających masy kałowe np. parafina.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 3.3/5 (7 głosów)