Lewatywa

Lewatywa jest zabiegiem medycznym polegającym na wlewie płynu przez odbyt do jelita grubego. Zabieg ten znany jest już od dawna, od czasów starożytnych i stosowana jest z różnych powodów (w tym leczniczych). Lewatywa pomaga w pozbyciu się mas kałowych z jelita grubego.

Zastosowanie lewatywy

Czerwona gruszka do lewatywy

Typowym przyrządem do lewatywy jest gumowa gruszka.

Lewatywa ma zastosowanie głównie w trzech przypadkach:

  • w leczeniu zaparć,
  • w przygotowaniu do zabiegu chirurgicznego, bądź diagnostyki,
  • przed porodem.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań lewatywy jest leczenie zaparć. Lewatywa ułatwia w pozbyciu się zalegającego kału, toksyn, poprawia higienę jelit, polepsza kondycję jelit. Dzięki lewatywie mamy ponadto lepsze samopoczucie, czujemy się lżejsi, poprawia się kondycja całego organizmu – w wyniku usunięcia toksyn z jelita grubego (jest to niekonwencjonalne zastosowanie lewatywy w celach oczyszczania organizmu).

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

Przyrządy do wykonywania lewatywy

Wbrew powszechnej opinii lewatywę można robić w warunkach domowych, a przyrządy do jej zrobienia można kupić w aptece. Wśród przyrządów do wykonywania lewatywy można wymienić:

  • gumowe gruszki,
  • strzykawki,
  • wlewniki doodbytnicze.

Na rynku dostępne są zarówno jednorazowe przyrządy do lewatywy, jak i wielokrotnego użytku. Końcówki przyrządów zakończone są różnymi wariantami (mogą być gumowe, z tworzywa sztucznego, w różnych kształtach – przystosowanych do odbytu) – końcówki te nazywane są kankami.

Przeciwwskazania

Mimo, iż lewatywa jest zdrowa to czasami są przeciwwskazania do jej wykonania. Przeciwwskazaniami do lewatywą mogą być choroby jelita grubego czy krwawienie z odbytu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 3.2/5 (9 głosów)