Leczenie zaparć

Powstawanie zaparć wynika głównie z zaniedbań ze strony osoby z tą dolegliwością. Zwykle leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniej diety i zmiany trybu życia.

Odpowiednia dieta

Tabletki na przeczyszczenie

Na rynku jest duża różnorodność środków przeczyszczających.

W leczeniu zaparć przede wszystkim ważna jest odpowiednia dieta. W diecie należy spożywać produkty bogate w błonnik oraz dodatkowo należy pić dużo płynów, aby błonnik mógł działać. W przypadku zaparć spastyczny (kurczowych) należy podawać błonnik w ograniczonych ilościach i w postaci miękkiej. Zaparcia spastyczne występują jednak rzadziej.

Aktywność fizyczna

Drugą ważną sprawą w leczeniu zaparć jest wzmożenie aktywności fizycznej, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań. Wynika to z tego, że zaparcia głównie doskwierają osobom z małą ilością ruchu. Ruch z kolei wzmaga perystaltykę jelit, dzięki czemu masy kałowe szybciej przemieszczają się w stronę odbytnicy.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Primvitalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

Leki przeczyszczające

Większości ludzi wystarczy zmiana stylu życia, aby pozbyć się zaparć, jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie leków przeczyszczających lub innych form leczenia np. lewatywy. Wśród leków przeczyszczających można wyróżnić następujące rodzaje:

  • leki poślizgowe – środki te pokrywają ściany jelita i kał cienką śliską warstwą, dzięki czemu masy kałowe łatwiej przemieszczają się w stronę odbytnicy,
  • leki drażniące – preparaty wpływają na perystaltykę jelit, działają na mięśnie jelit,
  • leki pęczniejące – środki pochodzenia naturalnego (np. nasiona babki płesznik), które pęcznieją i rozciągają jelita pobudzając w ten sposób perystaltykę, w tej metodzie należy pamiętać o zwiększonej podaży płynów, które wchłaniane są przez dane środki,
  • leki osmotyczne – środki te ściągają wodę, dzięki czemu zwiększają masę stolca i pobudzają perystaltykę jelit,
  • wlewki doodbytnicze – substancje podawane doodbytniczo, które pomagają w wydaleniu twardego stolca.
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 3.4/5 (8 głosów)